تریشه چیست؟

دسته بندی ها :
تریشه چیست؟

تریشه

تریشه های چرم بندهای چرمی هستند که از چرمهای مصنوعی و چرمهای طبیعی برش داده می شوند و به صورت نخهای چرمی به فروش می رسند. تریشه در انواع مختلف در بازار عرضه میشود که عبارتند از تریشه های چرم طبیعی و مصنوعی، تریشه بافت، چرم دستبندی و تریشه لوله ای که در هنر چرم دوزی برای دوختهای تزئینی روی چرم، دوخت حاشیه کیف های دست دوز و لبه های کار، بافت بند و … مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین از تریشه های چرمی در ساخت زیورالات چرمی نیز استفاده میشود.

اگر استفاده کرده از انواع تریشه های چرم طبیعی و تشخیص آن از یکدیگر برای شما با  اهمیت است بهتر است مواردی را که در تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی استفاده میشود در مورد تریشه های چرم نیز به کار ببریم؛ از جمله طول تریشه های چرم است که تریشه های چرم طبیعی در طول های نیم متری و 1 متری به فروش می رسد و تریشه های مصنوعی دارای دوک و طولانی تر هستند.

تریشه های طبیعی بوی چرم طبیعی می دهند و در برابر گرما و حرارت مقاوم هستند و تغییر شکل نمیدهند و دارای بافت نرم تری نسبت به تریشه های مصنوعی نیز می باشند.

تریشه بر

تریشه بر چرم برای اضافه کردن قطر دایره استفاده می شود. زمانی که ما سوراخی روی چرم خودمان داریم و قصد گسترش آن را داریم، با استفاده از نواربر چرم این کار را انجام می دهیم. این کاتر تریشه بر علاوه بر اینکه کار شما را آسان می کند، دقت و ظرافت برش را نیز افزایش می دهد.

 

 

تریشه چه کاربرد هایی دارد؟

نخ تریشه کاربرد های فراونی در ساخت بسیار از محصولات دارد که به بعضی از آنها در زیر اشاره میکنیم:

  • در دوخت کیف و انواع محصولات چرمی
  • در ساخت انواع زیورآلات مانند گردن آویز
  • در ساخت انواع دستبند های شیک

 

معرفی سایر نخ های چرم دوزی

علاوه بر تریشه های طبیعی و مصنوعی نخ های دیگه ای هستند که در صنعت چرم دوزی کاربردی میباشند که عبارتند از:

نخ های موم زده

این نخ ها چون موم زده هستند چسپندگی خاصی دارند و کار با این نخ ها را برای مبتدیان آسان تر میکند قیمت این نخ ها نسبت به دو نمونه دیگر بالاتر هست.

نخ های ابریشمی

نخ های ابریشمی  که برای دوخت با دست مناسب هستند و به علت قیمت مناسب ترشان مورد استقبال هستند؛ اگر این نخ ها را برای دوخت انتخاب کنید حتما و حتما باید یک تکه موم هم تهیه کنید و خودتان هنگام کار نخ ها را موم بزنید.

ابزارهای مورد نیاز در چرم دوزی

1.چرم

از ضروری ترین وسایل در چرم دوزی میباشد.

2.مشته

زمانی که از سمبه برای سوراخ کردن چرم استفاده میشود باید وسیله ای باشد که با آن بر روی سمبه فشار وارد کرد. این وسیله با نام مشته شناخته میشود.

3.تخته

این تخته کار زمانی کاربرد دارد که چرم دوزی با دست انجام شود. دراین موارد به هنگام سمبه زني و يا سوراخ نمودن چرم، تخته زیر آن قرار میگیرد.

4.سمبه

جزو ابزار های مهم در چرم دوزی هست که در اندازه های مختلفی تولید شده است. و به هنگام چرم دوزی لازم است که سوراخ هایی در آن توسط سمبه انجام شود.

5.چسب آهن

در بعضی از محصولات لازم است که قسمت هایی از چرم با چسب به هم متصل گردد. در این صورت از چسب اهن استفاده

میشود.

6.نخ موم زده

از آنجایی که چرم دارای جنسی نسبتا ضخیم میباشد، باید برای دوخت آن از نخ های متفاوتی استفاده کرد. این نخ ها ممکن است به صورت نخ های ساده موم زده باشند یا از قبطان های پلاستیکی برای دوخت چرم، استفاده شود.

7.قیچی

از دیگر ابزار های چرم قیچی هست. البته میشود در برخی مواقع از کاتر هم به عنوان برش زدن استفاده کرد.

8.خط کش فلزی

از دیگر ابزار چرم دوزی میتوان به خط کش فلزی اشاره کرد. برای اندازه گیری چرم و مشخص کردن خطوط برش چرم استفاده میشود.

9.خودكار اكليلى

از این ابزار برای علامت زدن سوراخ ها استفاده میشود تا به راحتی جای سوراخ ها رو در چرم مورد نظر پيدا کنیم.

 

 

سوالات متداول

تریشه چیست؟

همان طور که گفته شد بندهای چرمی هستند که از چرمهای مصنوعی و چرمهای طبیعی برش داده می شوند و به صورت نخهای چرمی به فروش می رسند.

انواع تریشه را نام ببرید؟

تریشه در انواع مختلف در بازار عرضه میشود که عبارتند از تریشه های چرم طبیعی و مصنوعی، تریشه بافت، چرم دستبندی و تریشه لوله ای که در هنر چرم دوزی برای دوختهای تزئینی روی چرم، دوخت حاشیه کیف های دست دوز و لبه های کار، بافت بند و … مورد استفاده قرار می گیرند.

5/5 - (2 امتیاز)
برچسب ها :

نظرات شما

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید .

ورود به حساب کاربری